Pielęgnacja Rasy

O rasie chihuahuahistoria rasywzorzecpielegnacja chihuahua

Pamiętajmy o tym, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne rozpocząć w wieku szczenięcym!

Zabiegi pielęgnacyjne piesków rasy Chihuahua nie są skomplikowane…, musimy pamiętać o systematycznych kąpielach, czesaniu, podcinaniu pazurków, czyszczeniu uszu, jak i również….co w tej rasie jest bolączką wielu hodowców…musimy dbać o oczy…powinniśmy przecierać je 1-2 razy dziennie wacikiem z solą fizjologiczną lub innymi preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi.Problem polega na tym, że wszystkie rasy miniaturowe mają niedrożne kanaliki łzowe z racji małego rozmiaru. Z tego powodu łza zamiast kanalikiem łzowym spływać do nosa, wypływa na zewnątrz zabarwiając sierść pod oczami.

Profesjonalna pielęgnacja oparta na wypróbowanych preparatach renomowanych firm produkujących zestawy kosmetyczne dla psów to klucz do pięknego, efektownego wyglądu naszego psa”

Kąpiele

Do kąpieli Chihuahua długowłosych i krótkowłosych używamy wyłącznie szamponu i odżywki przeznaczonych dla psów, najlepiej renomowanej marki. Nie wolno używać  ludzkich preparatów, ponieważ psy i ludzie maja inne pH skóry, a ludzkie preparaty dostosowane są do ludzkiego pH skóry. Przed kąpiela chihuahua długowłosego niezbędne jest dokładne rozczesanie sierści grzebieniem, nigdy na odwrót.

Czesanie

Zabieg ten rozpoczynamy jak najwcześniej w życiu szczeniaczka, na początku potraktujmy to jako zabawę, a nasz piesek już od małego będzie to kojarzył z czymś przyjemnym i później nie będziemy mieli z tym problemów (np. uciekanie, piszczenie, itp…), czeszemy psa zawsze z włosem, w przypadku odmiany krótkowłosej używamy miękkiej włosianej szczotki, a u odmiany długowłosej użyjemy miękkiej szczotki (drucianej) oraz grzebienia. U obu odmian świetnie sprawdza się furminator, który rewelacyjnie wyczesuje martwy włos. Regularne wyczesywanie furminatorem spowoduje, ze nasz chihuahua nie będzie gubił wszędzie sierści, będzie miał miękką i błyszczacą sierść !!

szczotka1                      czotka2

Uszy

Uszy psa są bardzo wrażliwe i podatne na różnego rodzaju stany zapalne. Aby temu zapobiec, musimy regularnie je czyścić, specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. Nie używamy do tego wacików, ponieważ jeśli w uchu jest wydzielina zapalna, wacikiem jedynie wepchniemy ja głębiej do kanału słuchowego. Zasada czyszczenia ucha polega na podaniu do kanału słuchowego odrobiny płynu, następnie masujemy podstawę ucha a następnie chusteczka wycieramy płyn, jednocześnie pozwalając psu wytrzepać nadmiar płynu z ucha.

Pazury

 

Pamiętajmy o regularnym przycinaniu pazurów, bo zbyt długie utrudniają psu chodzenie i deformują łapę.

Dostępne są 2 rodzaje obcinaczek do pazurów:

Grooming008            Grooming007

Uważajmy, żeby nie skrócić pazura zbyt krótko, bo wtedy przetniemy rdzeń, w którym biegną naczynia krwionośne. Na wszelki wypadek warto mieć w domu Vagotyl lub nadmanganian potasu żeby zatrzymać krwawienie oraz zdezynfekować.