Historia Rasy

O rasie chihuahuahistoria rasywzorzecpielegnacja chihuahua

hist1                                                        historia2

Lupe Velez znana aktorka z lat 30-stych                                                                             Lata 30-te

i jej Maly Krol, którego karmila pipeta. 

Przodków dzisiejszych Chihuahua odszukać można wiele wieków wstecz. Pierwsze świadectwa istnienia rasy prowadzą do południowego Meksyku, ojczyzny rasy.

Istnieje wiele teorii tłumaczących powstanie i rozwój tej najmniejszej na świecie rasy.
Według jednej z teorii, przodkiem Chihuahua był pies zwany Techichi, hodowany przez Tolteków jako piesek pałacowy. Toltekowie żyli w Meksyku w IV w n.e.

Rozkwit hodowli tych małych piesków przypada jednak na okres panowania Azteków, to jest na około 13 wiek n.e. Wydaje się, że Chihuahua odgrywały ważną rolę w religii Azteków. Wierzono, że towarzyszyły duszom zmarłych w ich wedrówce w zaświatach. Dlatego chowane były wraz ze zmarłymi. Kości małych piesków znaleziono w piramidach w Cholula w Meksyku. Błękitne Chihuahua uważano za święte i składano w ofierze bogom, aby zapewnić sobie ich przychylność i opiekę, rude natomiast przynosiły szczęście.

Według legendy Montezuma, ostatni władca Azteków, miał ich w swoim pałacu setki.

Majowie, żyjący w południowej Ameryce przedstawiali w swoich rzeźbach małego pieska, czyżby prototyp dzisiejszego Chihuahua? Zabytki te są datowane na V wiek n.e. Ludność meksykańska w 1100 roku posiadała małe psy, o mocnym kośćcu oraz długim włosie. Pieski te, to właśnie wspomniany wcześniej Techichi. Techichi był psem na długich nogach, o małym korpusie, w rudym kolorze.

Dalszy ciąg historii wiąże się z okresem konkwistadorów hiszpańskich i końcem świata Azteków. Na szczęście najeźdźcy nie zorientowali się w religijnym znaczeniu małych piesków. Traktowali je raczej jako domowego tępiciela szkodników i dlatego nie tępili ich jak Xoloitzcuintle ( Nagi Pies Meksykański ), który także odgrywał ważną rolę w religijnych misteriach azteckich. Armii Corteza , która podbiła Meksyk około 1520 roku, towarzyszyły małe, czarne podpalane psy w typie teriera. Wydaje się, że z połączenia ich z miejscowym Techichi narodził się Chihuahua.

Jeszcze inna hipoteza jako ojczyznę rasy wskazuje Maltę. Żyły tam bowiem małe psy mające niezarośnięte ciemiączko. Dowodem na to ma być fresk włoskiego malarza Sandro Botticelli. W 1482 roku namalował psa bardzo podobnego do dzisiejszego Chihuahua. Dopiero z konkwistadorami miał trafić do Ameryki Południowej.

Są i tacy, którzy przodków Chihuahua lokują w Chinach, skąd miały zostać przywiezione do Meksyku.

Niektórzy wierzyli, że Chihuahua wywodzi się od małego pustynnego lisa fenka, zasugerowani jego dużymi oczami i olbrzymimi uszami. Ale dziś naukowcy są już zgodni co do tego ,że pies jako gatunek pochodzi od wilka. Lis nie może być przodkiem psa, ponieważ ma inną liczbę chromosomów. Także nawet nasz mały Chihuahua jest potomkiem wilka.

historia3

Od połowy 19 wieku turyści odwiedzający Meksyk, kupowali te niewielkie pieski. Pierwsze egzemplarze trafiły do Stanów Zjednoczonych i szybko stały się popularne. W 1888 roku amerykański sędzia James Watson kupił w El Paso suczkę Manzanitę.

Pierwszy raz pokazano Chihuahua na wystawie w Filadelfii w 1884 r. W 1904 roku zarejestrowano pierwszego Chihuahua w AKC ( American Kennel Club). W 1924 powstał Klub Hodowców Chihuahua oraz zatwierdzono pierwszy wzorzec. Do 1915 roku zarejestrowanych było 30 Chihuahua, do lat 70 liczba ta podskoczyła do 25 tys.
Ciekawostką jest, że do roku 1950 wystawiano razem w jednym ringu odmianę krótkowłosą i długowłosą, pózniej je rozdzielono.

Do Anglii pierwsze egzemplarze dotarły pod koniec 19 wieku, jednocześnie z Meksyku oraz ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy zarejestrowany miot urodził się dopiero w 1934 roku. Przed drugą wojną światową zarejestrowanych było około 100 sztuk. Marjorie Fearfield (na zdj.) – założycielka brytyjskiego Klubu Chihuahua w 1947 r.

historia4

Na kontynent europejski Chihuahua trafił po drugiej wojnie światowej, zarówno z Ameryki jak i Wielkiej Brytanii. Ponizej na zdjęciu Alice Roosevelt z psem Leo, długowłosa Chihuahua. Alice posiadala także pekińczyk o imieniu Manchu, którego otrzymala od ostatniej chińskiej cesarzowej wdowy Cixi w 1902 roku.

beznazwy

Skąd się wywodzi nazwa rasy?

Nazwa rasy pochodzi od olbrzymiego stanu Chihuahua, leżącego w głębi Wyżyny Meksykańskiej. Tak więc najmniejszy pies świata nosi nazwę największego stanu w Meksyku!

Co było pierwsze… odmiana krótkowłosa czy długowłosa?

W tej kwestii także zdania są podzielone. Jedni uważają, że pierwotnie istniała tylko odmiana krótkowłosa, a w celu uzyskania długiej sierści, skrzyżowano krótkowłosego Chihuahua z papillon i/lub pomeranianem.

Niektórzy kynolodzy są zdania, że obie długości szaty istniały pierwotnie i były formą przystosowania się do klimatu. Jedno natomiast nie ulega wątpliwości, pierwotnie Chihuahua był psem znacznie większym niż obecnie. Jego miniaturyzację zawdzięczamy pracy hodowlanej amerykańskich i angielskich hodowców.