O Rasie Chihuahua

O rasie chihuahuahistoria rasywzorzecpielegnacja chihuahua

Mały… a jaki wielki…

W sposób naturalny łączymy z niewielkimi rozmiarami najmniejszego psa świata, takie cechy charakteru jak: histeryczność, kruchość, szczekliwość i bojaźliwość. Już na samym początku chciałabym obalić ten mit. Chihuahua nie jest kruchą lalką z porcelany, wydelikaconym pieskiem kanapowym. Jest w pełni sprawnym, energicznym, pełnym życia i temperamentu psem, uwielbiającym ruch i spacery. Możemy go śmiało zabrać na spacer do lasu.
Nie odmawiajmy naszemu Chihuahua typowych psich przyjemności.

Chihuahua ma wrodzoną wrażliwość. Powoduje to, że jak każda wrażliwa istota wczuwają się bardzo łatwo
w nastrój właściciela. Nastrój panujący w domu, w rodzinie udziela się także im. Niewątpliwie po spojrzeniu ich wielkich oczu możemy dowiedzieć się czy w domu panuje atmosfera spokoju i bezpieczeństwa.

Chihuahua są bardzo inteligentne, ale czasami bywają uparte, mają własne zdanie, dlatego jest to pies dla tych, którzy potrafią to docenić. Ze względu na to oraz ze względu na swoje rozmiary nie nadają się do standardowego szkolenia. Wymagają indywidualnego podejścia. Ucząc czegokolwiek naszego pupila warto o tym pamiętać.
Uważajmy, nie bądźmy zbyt surowi, nie wymagajmy wszystkiego od razu. Popełnione przez nas błędy, odbiją się niekorzystnie na psychice psa. A tego nie da się już naprawić. Raz popełnione błędy będą mściły się zawsze,
także w ringu wystawowym. Bojaźliwy, nerwowy i histeryczny Chihuahua nie spełni naszych oczekiwań, nie zaprezentuje się należycie na wystawie. Wina leży wtedy po naszej stronie.

Chihuahua absolutnie nie jest leniwym kanapowcem. Te małe pieski uwielbiają spędzać dzień na zabawach i bieganiu, najlepiej na świeżym powietrzu. Mogą wtedy dać upust swojej potrzebie ruchu i zabawy. Chihuahua są jednak wrażliwe na zimno, zimą, szczególnie w mróz, wyjścia na dwór powinny być ograniczone do minimum. Jeśli mieszkamy w domu a nie w mieszkaniu w bloku, to z reguły i wewnątrz temperatura nas nie rozpieszcza zimą. Wtedy nasz Chihuahua będzie najszczęśliwszy pod kocem w pobliżu swojego właściciela.

Chihuahua są bardzo towarzyskie, uwielbiają być w towarzystwie innych psów, mogą to być inne Chihuahua, ale niekoniecznie, ważne aby były to psy zbliżonych rozmiarów.

Najmniejsze pieski świata obdarzone są wielką odwagą, co w połączeniu z poczuciem własności daje mieszankę dość niebezpieczną, rzecz jasna dla naszego Chihuahua przy spotkaniu z większym psem. Mały Chihuahua czuje się wielki, potrafi rzucić się ze złością na dużo większego od niego czworonoga, co oczywiście może skończyć się dla niego tragicznie, o czym każdy właściciel Chihuahua musi pamiętać. Nie bez powodu nazywany jest psem zaczepno-obronnym. On zaczepia a my musimy go potem bronić.

Chihuahua jest bardzo zazdrosny o względy swojego właściciela. Często siłą domaga się uwagi od niego. Lubi być w centrum zainteresowania. Nie znosi natomiast samotności, nie nadaje się dla osób przebywających dużo poza domem. Chihuahua pozostawiany na długie godziny sam w domu, staje się smutny, apatyczny, po prostu nieszczęśliwy.

Chihuahua nie nadaje się także dla rodzin z małymi dziećmi, które przez nieuwagę i niezrozumienie mogą takiej miniaturce łatwo zrobić krzywdę. Upadek nawet z niewielkiej wysokości może być śmiertelny w skutkach. Zaaferowane czymś dziecko może zostawić pieska bez opieki na łóżku i nieszczęście gotowe. Pamiętać trzeba,
że Chihuahua mają niezrośnięte ciemiączko, co czyni je jeszcze wrażliwszymi na urazy, szczególnie głowy.

Chihuahua to pies żywy, aktywny, wesoły. Jest bardzo czujny, szczekaniem zaalarmuje nas o nietypowej sytuacji. Nie szczeka natomiast bez powodu, dzięki czemu nie jest uciążliwy.

Chihuahua to silna psia osobowość w formacie kieszonkowym!!!